Home
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Welcome to LCBA
June 26 Tuesday Night League Games
  June 26th          
  Hackett East Hackett Middle Hackett West Sutton Longfellow M. S. Lincoln M.S.  
4pm Central #6 vs            
  Cashton Maroon            
               
5pm Central #1 vs Caledonia #1 vs Desoto vs Brookwood #2 vs Central #7 vs Bangor #3 vs  
  PDC #1 Tomah #1 Caledonia #3 Cotter Lanesboro #2 Cashton White  
               
6pm Central #2 vs Tomah #2 vs Caledonia #2 vs Mabel Canton #1 vs Tomah #4 vs Caledonia #5 vs  
  Austin #2 PDC #2 Viroqua #1 Caledonia #4 Cashton Maroon Cashton White  
               
7pm Decorah #1 vs Roch Mayo #1 vs Brookwood #1 vs Viroqua #2 Tomah #3 vs Lanesboro #3 vs  
  La Crescent #2 Austin #1 Central #4 Wauzeka Steuben Westby #3 Caledonia #6  
               
8pm La Crescent #1 vs Roch Mayo #2 vs Bangor #1 vs Central #3 vs Westby #4 vs La Crescent #3 vs  
  Westby #1 Mel Min #1 Decorah #2 CFC West Salem #2 Viroqua #3  
               
9pm Westby #2 vs West Salem #1 vs Bangor #2 vs LaFarge vs Mel Min #2 vs Mabel Canton #2 vs  
  Mel Min #1 Lanesboro #1 Central #5 Coulee Christian Viroqua #4 La Crescent #4  

by posted 06/12/2018
June 19 Tuesday Night League Games
  June 19th        
  Hackett East Hackett Middle Hackett West Sutton Longfellow M. S. Lincoln M.S.
5pm Tomah #1 vs Central #3 vs Cotter vs Bangor #3 vs Tomah #4 vs Caledonia #6 vs
  LaCrescent #1 Viroqua #2 Central #5 Mel Min #2 Westby #4 Viroqua #4
             
6pm Central #2 vs Viroqua #1 vs Decorah #1 vs LaFarge vs Tomah #3 vs Caledonia #5 vs
  Tomah #2 La Crescent #2 Mel Min #1 Caledonia #4 La Crescent #3 Lanesboro #2
             
7pm Central #1 vs Roch Mayo #1 vs Desoto vs Bangor #1   vs Cashton Maroon vs Lanesboro #3 vs
  EC North #1 Spring Grove #1 Decorah #2 T B D Westby #3 Cashton White
             
8pm EC North #2 vs Roch Mayo #2 vs Bangor #2 vs Brookwood #1 vs Spring Grove #2 vs Cashton White vs
  Caledonia #2 Westby #2 Lanesboro #1 Caledonia #3 West Salem #2 Central #7
             
9pm West Salem #1 vs Caledonia #1 vs CFC vs Brookwood #2 vs La Crescent #4 vs Central #6 vs
  Central #4 Westby #1 Lanesboro #1 Coulee Christian Cashton Maroon Viroqua #3

by posted 06/12/2018
June 9th Central Summer Tournament
  Hackett East Hackett Middle Hackett West Sutton
  Central JV #1 Central JV #2 Austin JV Desoto
9:00 vs vs vs vs
  Caledonia JV LaCrescent JV Tomah JV PDC
         
  Central Tomah JV Caledonia JV Caledonia
10:00 vs vs vs vs
  Austin LaCrescent JV Central JV #2 EC Memorial
         
  Marshfield Fall Creek Central JV #1 Tomah
11:00 vs vs vs vs
  Owatonna PDC Austin JV Wausau East
         
  Milw Washington Desoto Caledonia JV Austin
12:00 vs vs vs vs
  Caledonia New Richmond Austin JV EC Memorial
         
  Tomah Central PDC Fall Creek
1:00 vs vs vs vs
  Jefferson Owatonna Wausau East Desoto
         
  Wausau East New Richmond Central JV #2 Central
2:00 vs vs vs vs
  Jefferson Marshfield Tomah JV Milw Washington
         
  Milw Washington Tomah Central JV #1 Caledonia
3:00 vs vs vs vs
  Austin EC Memorial La Crescent JV Owatonna
         
  Wausau East Tomah Marshfield Fall Creek
4:00 vs vs vs vs
  Central New Richmond Caledonia Jefferson
         
         
         

by posted 06/07/2018
Tuesday Night League June 12 2018 schedule
      June 12th    
  Hackett East Hackett Middle Hackett West Sutton Longfellow M. S. Lincoln M.S.
5pm Caledonia #1 vs Bangor #1 vs La Crescent #2 vs Central #5 vs Caledonia #5 vs  
  Mel Min #1 Desoto #1 PDC #2 Coulee Christian Mel Min #2  
             
6pm Central #1 vs Roch Mayo #1 vs PDC #1 vs Austin #2 vs Central #7 vs Bangor #3 vs
  Spring Grove #1 La Crescent #1 Westby #1 Caledonia #2 Caledonia #6 Mabel Canton #2
             
7pm Decorah #1 vs C F C   vs Tomah #1 vs Mabel Canton #1 vs Central #6 vs Viroqua #3 vs
  Roch Mayo #2 Westby #2 Austin #1 Bangor #2 Westby #4 La Crescent #4
             
8pm Tomah #2 vs Decorah #2 vs Caledonia #4 vs Central #3 vs Tomah #3 vs La Crescent #3 vs
  Viroqua #1 Brookwood #1 CFC Mabel Canton #1 West Salem #2 Spring Grove #2
             
9pm Viroqua #2 vs LaFarge vs Caledonia #3 vs Wauzeka Steuben vs Westby #3 vs Spring Grove #2 vs
  Central #4 Brookwood #2 West Salem #1 Cotter Tomah #4 Viroqua #4

by posted 06/06/2018

 

2018 La Crosse Central Boys Basketball

Road To Madison

24-3

Fri Dec 1 L 86-87
Eau Claire North High School, Doghouse
7:15 PM 
Tue Dec 5 W 70-41
La Crosse Central High School
7:15 PM
Fri Dec 8 W 90-52
La Crosse Central High School
7:15 PM
Tue Dec 12 W 89-39
La Crosse Central High School
7:15 PM
Fri Dec 15 58-55
Stevens Point High School
7:15 PM
Sat Dec 16 68-44
Wisconsin Rapids Lincoln High School
2:00 PM 
Tue Dec 19 W 78-54
Holmen 
Holmen High School
7:15 PM
Thu Dec 21 W 81-49
La Crosse Central High School
7:15 PM
Thu Jan 4 W 83-59
Aquinas 
Aquinas High School
7:15 PM
Tue Jan 9 68-57
La Crosse Logan High School
7:15 PM
Fri Jan 12 W 68-39
La Crosse Central High School
7:15 PM
Sat Jan 13 57-51
La Crosse Center (Midwest Players Classic)
8:15 PM 
Fri Jan 19 81-69
Onalaska High School
7:15 PM
Tue Jan 23 W-69-52
Tomah 
Tomah High School
7:15 PM
Sat Jan 27 65-60
Stevens Point High School (Minnesota vs. Wisconsin Border Battle)
6:00 PM 
Tue Jan 30 58-53
Stoughton High School
7:15 PM
Thu Feb 1 73-44
La Crosse Central High School
7:15 PM
Tue Feb 6 77-67
La Crosse Central High School
7:15 PM
Fri Feb 9 82-53
La Crosse Central High School
7:15 PM
Tue Feb 13 72-59
Sparta 
Sparta High School
7:15 PM
Fri Feb 16 66-51
La Crosse Central High School
7:15 PM
Thu Feb 22 63-52
La Crosse Central High School
7:15 PM
    WIAA Playoffs    
Fri Mar 2 W 69-29 New Richmond La Crosse Central High School

7:00 PM

Sat Mar 3 70-52 River Falls La Crosse Central High School 7:00 PM
Thu Mar 9 W 70-54 Onalaska

La Crosse Logan High School

7:00 PM
Sat Mar 10 W 72-52 Marshfield Stevens Point High School 1:00 PM
   

WIAA State

   
Fri Mar  16 L 58-70 Milwaukee Washington Kohl Center (WXOW-TV Ch.19  La Crosse) 3:15 PM

 


by Master Admin posted 11/17/2017

Calendar is loading...